2016 July Celebration

CELEBRATION SLIDESHOW

*more photos will be added later

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

July Celebration Slide Show
July Celebration Slide Show

press to zoom

press to zoom

press to zoom
July Celebration Slide Show
July Celebration Slide Show

press to zoom
1/18

 Winners of the Vanceburg July Celebration Activities

 

*Beauty Pageants*

 

Miss Vanceburg 2016 – Samantha Hughes of Vanceburg

1st Runner Up – Lydia Guinn of Maysville

2nd Runner Up – Brooklynn Butler of Vanceburg

Miss Congeniality 2016 – Shanee Weatherspoon of Ripley

 

Junior Miss Vanceburg 2016 – Lyndsey Madden of Garrison

1st Runner Up – Isabella Martin of Garrison

2nd Runner Up – Maci May of Vanceburg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Little Miss Vanceburg 2016 – Amelia Dyer of Vanceburg

1st Runner Up – Mialyn Silvey of Vanceburg

2nd Runner Up – Jaylee Cottingham of Vanceburg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*Talent Show*

 

Overall Winner – Makenzie Thomas (left) of Wallingford

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 & under

1st – Bella Griffin of Vanceburg

2nd – Kaylee Butler of Emerson

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13-21 (Kentucky State Certified)

1st – Kelcey Walters of Maysville

2nd – Eliana Knakiewicz of Indiana

3rd – Natlie Stone of Garrison

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Over 21

1st – Tom Cox of Vanceburg

2nd – Darrel Armstrong of Vanceburg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CONTACT US

 

City Hall

189 Second Street

Vanceburg, KY. 41179

 

Ph::606-796-3044

 

Hours:

Mon: 8am - 4:30pm

Tue: 8am - 4:30pm

Wed: 8am - 2:00pm

Thu: 8am - 4:30pm

Fri: 8am - 4:30pm

 

 

*Burnout Contest*

 

Modified Class

1st – Brett Blevins of Garrison

2nd – Matt Polley

 

Stock Class

1st – Cody Pollard of Garrison

2nd – Harlan Flinders of Vanceburg

*Cornhole Tournament*

 

1st – Jr. Thoroughman & Rocky Thoroughman of Tollesboro

2nd – Ted Horsley & Phil Spence of Vanceburg

3rd – Jimmy Thoroughman & Rob Thoroughman of Maysville

*5K Run/Walk*

 

Overall Winners in Male Division

Carson Kidwell of Ashland (15-19 age division)

Logan Liles of Vanceburg (10-14 age division)

Nathan Plank of Vanceburg (30-34 age division)

 

Overall Winners in Female Division

Hannah Barton of Vanceburg (15-19 age division)

Taylor Irey of Vanceburg (15-19 age division)

Elizabeth Bentley of Garrison (30-34 age division)

*Fishing Tournament*

 

Adult Division Winner – Jacob Osborne of Garrison

Youth Division Winner – Carson Knell of Garrison

*Baby Show*

 

0-6 months, Girl

1st – Ariana Hardin, daughter of Titan Hardin & Amber Meredith

2nd – Josphine Riffee, daughter of Stephanie Powers of Vanceburg

3rd – Emma Pierce, daughter of Brandon & Ashley Pierce of Quincy

 

0-6 months, Boy

1st - Tyler Madden, son of Kayla Parson & Tim Madden of Garrison

2nd – Baylor Applegate, son of Michael & Brianna Applegate of Tollesboro

3rd – Owen Stafford, son of Josh & Haley Stafford of Vanceburg

 

7-12 months, Girl

1st – Brylee Riffee, daughter of Dalton & Briana Riffe of Vanceburg

2nd – Kenzie Gibson, daughter of John & Venessa Gibson of Vanceburg

3rd – Kylee Clark, daughter of Kathryn Bivens & Chad Clark of Vanceburg

 

7-12 months, Boy

1st – Zane Strode, son of Daniel & Melanie Strode of Germantown

2nd – Clark Meckstroth, son of Stephanie Powers of Vanceburg

3rd – Lincoln Gries, son of Daniel & Taron Stone of Vanceburg

 

13-18 months, Girl

1st – Airalynn Elliott, daughter of Alexis & Ricky Elliott of Maysville

2nd – Paislee Riffe, daughter of Stephanie Powers of Vanceburg

3rd – Kylee Thompson, daughter of Tyler Thompson & Amber Clark of Garrison

 

13-18 months, Boy

1st – Colt Clark, son of Josh & Shawna Clark of Garrison

2nd – Jacob Abrams, son of Jonathon & Angela Abrams of Vanceburg

3rd – Brody Bolander, son of Raymont & Shanna Bolander of Garrison

 

19-24 months, Girl

1st - Oaklee Riffe, daughter of Hoot & Kayla Riffe of Garrison

2nd – Brantlee Toller, daughter of Gary & Nicole Toller of Vanceburg

 

19-24 months, Boy

1st – Lukas Miller, son of Luke & Erica Miller of Vanceburg

2nd – Kylee Madden, son of Kayla Parson & Tim Madden of Garrison

 

3 year old, Girl

1st – Harper Caudill, daughter of Robert & Allissa Caudill of Grayson

2nd – Mandalyn Thoroughman, daughter of Roger & Starla Thoroughman of Vanceburg

3rd – Ronni McAdams, daughter of Chris McAdams & Jennifer Evans of Maysville

 

3 year old, Boy

1st – Mason Galloway, son of Jonathon & Jessica Galloway of Brooksville

4 year old, Girl

1st – Natalee Bolander, daughter of Frank & Joni Bolander of Vanceburg

2nd – Bristol Bolander, daughter of Raymont & Shanna Bolander of Garrison

3rd – Chloe Christy, daughter of Adam & Kaylee Christy of Vanceburg

*Basketball Tournament*

 

 

7th/8th Grade Girls – FAB 3

 

Caylee Evans

 

Alanna Puente

 

Cheyenne Sirony

 

Hallee Ruckel

7th/8th Grade Boys –Just Do It

 

Kolby McCann

 

Bailey Thomas

 

Levi Burriss

 

11th/12th Grade Boys – Tartans

 

Brady Dorthey

 

Zane Scott-Frye

 

Kyle Flannery

 

Ethan Carver

 

19 to 30 year old – Living Legends

 

Cole Cooper

 

Terrance Smith

 

Kurt Cropper

 

Jeremy McCann